Current External Postdoc Representatives

Institutes of the Biology & Medicine Section

Institute Representative
Ernst Strüngmann Institute for Neuroscience Natalie Schaworonkow
Max Planck Florida Institute for Neuroscience Maria Olvera Caltzontzin
Max Planck Institute of Animal Behavior Hemal Naik
Max Planck Institute of Biochemistry Marion Russier
Max Planck Institute for Biological Cybernetics Gabriele Bellucci
Max Planck Institute for Biological Inteligence Meng-Ching Ko
Max Planck Institute for Biology of Ageing Julie Klaric
Max Planck Institute of Biophysics  
Max Planck Institute for Brain Research  
Max Planck Institute for Chemical Ecology Karen Rihani
Max Planck Institute for Developmental Biology and Friedrich Miescher Laboratory Josué Barrera
Max Planck Institute for Evolutionary Biology  Dusica Brisevac
Max Planck Institute for Heart and Lung Research Lihan Xie
Max Planck Institute of Immunobiology and Epigenetics  
Max Planck Institute for Infection Biology Sarah Kramer
Max Planck Institute for Marine Microbiology Anneke Heins
Max Planck Institute for Medical Research Victoria Levario Diaz
Max Planck Institute for Metabolism Research Corinna Bauder
Max Planck Institute for Molecular Biomedicine  
Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics  
Max Planck Institute for Molecular Genetics  
Max Planck Institute of Molecular Physiology  
Max Planck Institute of Molecular Plant Physiology Eleftheria Saplaoura
Max Planck Institute for Multidisciplinary Sciences Jeremias Brand
Max Planck Institute for Neurobiology of Behavior - Caesar  
Max Planck Institute for Plant Breeding Research Nicholas Russell
Max Planck Institute of Psychiatry Veronica Pravata
Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology Francois-Xavier Lehr
Max Planck Research Unit for Neurogenetics  
Max Planck Unit for the Science of Pathogens  

Institutes of the Human Science Section

Institute Representative
Bibliotheca Hertziana – Max Planck Institute for Art History Seraina Renz
Kunsthistorisches Institut in Florenz – Max Planck Institute Julie Deschepper
Max Planck Institute for Comparative and International Private Law Katharina Isabel Schmidt
Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law  
Max Planck Institute for Demographics Research  
Max Planck Institute for Empirical Aesthetics  
Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology Senay Cebioglu
Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences Lina Schaare
Max Planck Institute for Human Development  
Max Planck Institute for Innovation and Competition  
Max Planck Institute for Legal History and Legal Theory Bruno Lima
Max Planck Institute for Psycholinguistics Candice Frances
Max Planck Institute for Research on Collective Goods  
Max Planck Institute for Social Anthropology Sajjad Safaei
Max Planck Institute for Social Law and Social Policy  
Max Planck Institute for Tax Law and Public Finance  
Max Planck Institute for the History of Science Tracy Wietecha
Max Planck Institute for the Science of Human History Jennifer Miller
Max Planck Institute for the Study of Crime, Security and Law  
Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity  
Max Planck Institute for the Study of Societies Karen Lillie
Max Planck Institute Luxembourg for International, European and Regulatory Procedural Law   

Institutes of the Chemistry, Physics and Technology Section

Institute Representative
Fritz Haber Institute of the Max Planck Society Sidney Wright
Max Planck - University of Twente Center for Complex Fluid Dynamics  
Max Planck Institute for Astronomy  
Max Planck Institute for Astrophysics Hannah Stacey
Max Planck Institute for Biogeochemistry Mark Schlutow
Max Planck Institute for Chemical Energy Conversion  
Max Planck Institute for Chemical Physics of Solids  
Max Planck Institute for Chemistry  
Max Planck Institute for Coal Research  
Max Planck Institute of Colloids and Interfaces  
Max Planck Institute for Dynamics and Self-Organization Alexander Schlemmer
Max Planck Institute for Dynamics of Complex Technical Systems  
Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics  
Max Planck Institute for Gravitational Physics Deyan Mihaylov
Max Planck Institute for Informatics  
Max Planck Institute for Intelligent Systems Alona Shagan Shomron
Max Planck Institute for Iron Research Bárbara Bellón
Max Planck Institute for Mathematics  
Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences  
Max Planck Institute for Meteorology  
Max Planck Institute of Microstructure Physics  
Max Planck Institute for Nuclear Physics  
Max Planck Institute for Physics  
Max Planck Institute for Plasma Physics Dirk Stieglitz
Max Planck Institute for Polymer Research
Max Planck Institute of Quantum Optics  
Max Planck Institute for Radio Astronomy  
Max Planck Institute for Security and Privacy  
Max Planck Institute for Software Systems  
Max Planck Institute for Solar System Research Mayukh Panja
Max Planck Institute for Solid State Research  
Max Planck Institute for the Physics of Complex Systems  
Max Planck Institute for the Science of Light  
Max Planck Institute for the Structure and Dynamics of Matter Gregor Jotzu
Go to Editor View